НОВИНИ, ЪПГРЕЙДИ, ПРЕДСТОЯЩИ ПРОЕКТИ, ОФЛАЙН ИЗЯВИ И ДРУГИ ПОДОБНИ
09.06.2015
СЪОБЩЕНИЕ: Поради технически причини (преместване на друг сървър) сайтовете Български средновековен костюм (http://badamba.info) и Календар на възстановките в България временно не могат да се обновяват.
Очаква се проблемът да се реши в рамките на една-две седмици.
Извинете за неудобството! В дългосрочен план ще бъде за добро.
- - -
NOTIFICATION: Due to a technical reasons (server migration) the web-sites Bulgarian Medieval Costumes (http://badamba.info)
and Calendar of the Historical reenactments in Bulgaria are temporarily unable for updating. The problem is expected to be solved for week or two.
Sorry for the inconvenience! The change will bring benefit in future.
15.05.2015
Тази година Международният ден на музеите ще бъде проведен малко по-рано, но затова пък атрактивно из всички кътове на България.
Една от новите дестинации, включени в честването, е крепостта Калето край Мездра.
Заедно със Сдружение "Авитохол" се подготвяме да я оживим със средновековен лагер и музей на открито. Сечене на монети, стрелба с лък, проби на ризница и други забавления очакват посетителите утре. Събитието ще е целодневно и покрива периодите на Първото и Второто българско царство.
Заповядайте!
12.05.2015
Battle Of The Nations е световен турнир по исторически средновековен бой с метални оръжия при пълен контакт (или с други думи - безсъвестно млатене при реален риск от потрошаване на доспехите, оръжието и крайниците :Р ) Провежда се ежегодно от 2009та насам в различни европейски градове при постоянно нарастваща бройка на състезаващите се отбори. Освен зрелищните битки по време на събитието протичат съревнования за исторически костюм, най-автентичен средновековен лагер, стрелба с лък и арбалет. На публика и участници се предлагат ястия, напитки, оръжия, дрехи и аксесоари по старинни рецепти и източници. Най-малките зрители получават възможност да избият агресията си с надуваеми мечове :)
Тази година домакин на турнира бе Прага - град, заслужено носещ славата на един от най-красивите в света, а участниците бяха над 600.
Успяхме да посетим това уникално събитие, да се насладим на неповторимата му атмосфера и да срещнем приятели от други държави. Препоръчваме горещо преживяването!
Разбира се, не пропуснахме случая да направим презентация и на средновековните си дрехи. Въпреки че имах удоволствието да разговарям с ерудирани събеседници, болярският ми костюм беше обявен веднъж за византийски, веднъж за унгарски и нито веднъж - за български. Изводът: популяризирането на нашето средновековие и на историческата ни идентичност трябва да продължи с пълна пара!
Официален сайт на Battle Of The Nations 2015: botn.info
21.03.2015
Добавена е фотосесия с най-новото ми произведение - костюм на прабългарка. Източник на реконструкцията е рисунка на О.Р. Гасимова по материали от могилата при село Большие Тарханы (Больше-тарханский могильник), Татарстан. Могилата е датирана кр. VII- нач. VIII в. и находките в нея се причисляват към културата на волжките българи.
My newest creation was published - proto bulgarian lady`s costume. The reconstruction is based on Gasimova`s picture of archaeological findings in Bolshe-Tarhan, Tatarstan. The cemetary is dated VII-VIII century and referred to Volga Bulgar`s culture.
06.03.2015
Във вестник "Всичко за семейството" на 26ти февруари беше публикувана подробна статия за мен и работата ми. Можете да я прочете тук.
An article about me and my work was published on 26th February at the Bulgarian newspaper "All about family".
12.02.2015
За много години на всички любители на българската история!
Първата ни проява за тази година ще бъде на родна територия и със сериозни партньори. Варненското сдружение "Авитохол" съвместно с РИМ Варна организира изложба с реплики на българско средновековно въоръжение и снаряжение. Проектът им е уникален, защото обединява дългогодишната работа на реконструктори от цялата страна, много от които вече са международно известни. Различните им търсения, теории и експерименти се обединяват от общото желание за възстановяване и съхранение на древната българска култура.
Редом с тежките конници и лековъоръжените стрелци, ще се разкрие и визията на по-слабо известни народи, воювали по нашите земи - загадъчните кумани, страховитите византийци и странстващите северни наемници. "Българският средновековен костюм" участва с реконструкции на лек и тежък пехотинец от XIVв., базирани на стенописи в Земенския манастир.
И така, заповядайте в Археологически музей Варна, на 30 януари (петък), от 17ч., за да видите блясъка на българското средновековно оръжие!
Повече за събитието можете да прочете тук
22.12.2014г.
Дойде време да спрем с проучванията и възстановките и да си пожелаем ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ!
Благодарим на всички приятели и сътрудници, които ни подкрепяха през изминалата година.
С ваша помощ ще продължим да съживяваме българското средновековие и през следващата!
- - -
It is time to stop with the studies and recreations and to wish HAPPY HOLIDAYS!
Thanks to all friends and associates who have supported us over the past year.
With your help we will continue to revive the Bulgarian Middle Ages and in the next!
08.12.2014г.
Двете статии за Земенския манастир са обновени и допълнени с текст, снимки и схеми. В анализа на дрехите на простолюдието се предвиждат още допълнения.
03.12.2014г.
В секция "Моята работилница" е добавена снимка на най-новия ми колан с бродерии и апликации, както и на последната завършена от мен дреха - реплика на кафтана на болярина Витомир от Земенския манастир.
Предстои обновяване на статиите за този манастир и изображенията в него.
30.11.2014г.
Добавена е статия за прическите и оформянето на лицевото окосмение през средновековието ни. Засега в нея се анализират само мъжете-аристократи, но може би в бъдеще ще прерасне в нещо по-мащабно.
07.11.2014г.
В Любословие.бг - единствената медия за медиите - е публикувано интервю с мен, в което разказвам за историческите възстановки изобщо и за българските такива в частност. В момента жива история под една или друга форма се провежда почти всяка седмица из цялата страна, но как беше в началото?
Прочетете тук - http://luboslovie.bg/drugoto-lice-na-istoriyata/
Благодарности на г-жа Марина Колева за проявеният искрен интерес и за отделеното обширно място в списанието.
22.10.2014г.
Преди няколко дни с изненада научих, че за втора година съм номинирана за приза "Пазител на традициите", на Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите - 7 (А.Р.И.З - 7). Мога само да благодаря на неизвестните фенове, които са ме препоръчали :)
По този повод бях интервюирана и разпитана за творческата си биография. Интервюто е публикувано в сайта на асоциацията.
Ако и вие харесвате работата ми, гласувайте за нея на следния линк (категория Занаяти - Млади):
Гласуване 2014
I was surprised to learn that I had been nominated for "Guard of Traditions" award for second consecutive year. Thanks to the unknown recommenders:) If you like my work too, vote for it here (category "Занаяти - млади"):
Vote 2014
20.10.2014г.
На 25 октомври за трета поредна година клубове за исторически възстановки, реконструктори и майстори на старинни занаяти от цялата страна ще си дадат среща в НИАР "Плиска" под надслов "Корените български". Ще се представят реконструкции от ранното и късното средновековие, средновековна храна и традиционни облекла; ще се изнасят беседи и ще се обменя опит.
Организатори са Клуб за опазване и съхранение на българските традиции "Авитохол", които през годините напълно оправдаха титлата си.
"Българският средновековен костюм" с удоволствие приема поредната им покана и ще участва в събора с пътуващата си изложба и с резултатите от най-новите си експерименти.
Ще бъде интересно. Заповядайте!
Линк към събитието в Календара на историческите възстановки.
23.09.2014г.
Снимки от откриването на изложбата в РИМ Шумен - на този линк Колегите-участници в събора "Доблест и слава" го уважиха и дойдоха в средновековни премени, с което го направиха два пъти по-атрактивно:)
Предстои да публикувам информация за най-новите реконструкции, които изложих.
16.09.2014г.
Изложба в Шумен
През 2004та година в подножието на Шуменската крепост се проведе първата и най-голяма възстановка на средновековна битка в България. Благодарение на Община Шумен, РИМ Шумен и Национално дружество "Традиция" стотици участници и хиляди зрители се докоснаха до част от драматичните събития, съпътствали залеза на Втората българска държава. Средновековната ни история оживя пред нас и мнозина се запалихме по нея и съхранението й необратимо.
След десет години на проучвания, експериментална археология, битки и възстановки отново се връщам на мястото, където в мен се зароди идеята за реконструиране на българския средновековен костюм. Образите на болярите, селяните и войните, които след дълги изследвания се разкриха пред мен, ще оживеят и пред вас в залите на РИМ Шумен.
Откриването на изложбата ще бъде открита на 20ти септември от 18:00ч.
Като съпътстваща атракция отново ще отвори врати и моментното фотостудио. Всеки желаещ ще може да изпробва тежестта на средновековната ризница или на болярски накити и да се снима за спомен.
Какво е усещането от 12кг плетени метални халки върху вас?
Проверете сами!
Събитието е част от ежегодните чествания на похода на Владислав III Ягело (Варненчик), чиято последна голяма победа се състои именно край Шумен. През деня на 20 и 21ви септември в подножието на Шуменската крепост колегите от Национално дружество "Традиция" ще проведат средновековен събор. Старинни занаяти и въоръжение, рицарски схватки, средновековна кухня и други вълнуващи презентации очакват посетителите.
05.09.2014г.
Отново в Пловдив!
"Българският средновековен костюм" отново ще гостува на град Пловдив в Нощта на музеите с нова изложба:
От Средновековието до Възраждането – развитие на костюма
Вижте историята на костюма в развитие: Проникнала ли е царската корона в селската хижа?
Съвместно с Регионален етнографски музей – Пловдив ще реализираме една наша отдавнашна мечта – да се сравни аналитично възрожденската носия от XIX в. с нейния далечен предшественик отпреди османската инвазия.
Блясъкът на Второто българско царство безславно помръква след падането на Българската държава в края на XIV в. Изградения със столетия социален ред се разпада, богатите и бедните се смесват, обединени от общото нещастие. Много бягат, много потъват в общото множество – болярски щерки се омъжват за обикновени овчари, аристократи приемат исляма и се отричат от старите си обичаи. Какво се случва след този катаклизъм? Какво се променя в бита и облеклото ни? Как изглеждат българите няколко века по-късно? Дали в народния костюм се е съхранил спомена за златотъканите дрехи и за военните такъми от близкото минало?
На 12-ти септември (петък), в юбилейната Нощ на музеите, РЕМ – Пловдив ще изложи десет възрожденски носии, а ние – десет реплики на средновековни костюми, със съпътстващите ги накити и аксесоари. Ще покажем нагледно приликите, разликите и еволюцията на отделните елементи, както и причините за тях.
Очакваме ви!
Като съпътстваща атракция ще отворят врати салон за старинни прически и моментно фотостудио. Може да изберете да ви преобразят в стила на "мрачното средновековие" и българското Възраждане, а след това да запазите спомен от резултата. Ако това не е достатъчно, можете дори за изпробвате тежестта на средновековната ризница!
Специално за дамите: секция "Моята работилница" е обогатена с атрактивни реплики на средновековни балкански наушници. Опитах се да наподобя най-пищните модели - полукръгли и украсени с множество камъни. Те са изобразявани често по портрети, но почти не са намирани в археологическа среда. Без тях обаче представата за знатната източноевропейка от XIVв. би била непълна.
Especially for the ladies: My workshop section is enriched with attractive replicas of medieval Balkan earrings. I have tried to imitate the most luxurious models - half-round and decorated with gemstones. This kind of jewels is used to be depicted on portraits, but have rare found in archaeological environment. Nevertheless, the vision of the noble East-European lady is unfinished without them.
09.07.2014г.
Обновена е статията за некропола на църквата "Св. Четиридесет мъченици" във Велико Търново.
Дълго време смятах, че в гроб №5 на този некропол е погребана жена, тъй като в публикациите полът не се уточняваше изрично. След разговор с реставратора на находката истината излезе наяве. Предишната илюстрация, комбинираща данните от гробове 5 и 28 е разделена на две, и забраждането от №28 е показано в повече възможни варианти.
The article about Fourty Holy Martyrs Church in Veliko Tarnovo was updated.
For a long time I`d believed that grave 5 is woman`s, because it had not been clearly written in publications. After discussion with the restorer the truth appeared :) The previous illustration with graves 5 and 28 is now separated into two, and 28 is shown with more options.
08.07.2014г.
Добавени са снимки и описания на портретите от прекрасната църква "Христос Спасител" на манастира Хора в днешен Истанбул. Оцелелите там изображения на благородници и светци-войни са важни за сравнителен анализ между византийския и българския средновековен костюм.
В началото на май имахме удоволствието да ги разгледаме на живо, както и църквата "Света София", заедно с други забележителности от византийския период на града.
Photos from The Church of the Holy Saviour in Chora (Istanbul) have been inserted. The survived images of nobles and warrior saints there are important for comparative analysis between Byzantine and Bulgarian medieval costume.
In the beginning of May we had the pleasure to see them personally, together with Hagia Sophia and other remains from the Byzantine period of the town.
07.07.2014г.
В секция "Моята работилница" е добавена снимка на последната дреха, върху която работих. Изпълнена е по идея и поръчка на Ѝордан Николов, а аз се включих при избора на украсата и довършителните работи. Базирана е на стенопис в Добрунския манастир с портрети на жупан Прибил и синовете му.
Тази дреха демонстрира един от редките за Балканите случаи, в които изобразеното на старинните портрети се припокрива с информацията от археологическите находки. Още преди да се запозная със сръбския стенопис, бях чела резултатите от разкопките в средновековен Преслав. В поне два гроба там са открити копчета при гърдите и краката на погребаните, но не и около кръста им. Нещо повече - копчетата са по-едри и по-нагъсто при гърдите и дребни и нарядко при краката. Очевидно модела на дрехите от тези гробове е бил сходен с Добрунските, с тази разлика, че в българския им вариант пазвеният отвор е по-дълъг и по-богато украсен.
A photo of the latest piece of garment I was working on was inserted at "My workshop" section. Ordered by Iordan Nikolov, its decoration was selected by me. Based on frescoes in Dobrun Monastery with portraits of jupan Pribil and his sons.
This garment represents one of the very few (for the Balkans) examples for overlap between info of frescoes and archaeological findings. Before I met the Serbian portraits, I had read about excavations in medieval Preslav. At least two of the graves there contained remains with buttons on skeleton`s chests and feet, but not on the waists. Even more, the buttons on the chests are bigger and denser situated, compared with others. Obviously, the model of the clothes was similar to Dobrun`s ones, but with longer and richly decorated slit on the chest for the Bulgarian ones.
17.06.2014г.
На 20.06. (петък) в Асеновград се открива третият пореден средновековен панаир "Станимахос", организиран от Асоциацията на свободните реконструктори.
Това е събитие, което от самото си начало премина през много трудности, преодоля много пречки и саботажи и въпреки това с всяка изминала година става все по-качествено, а вече и международно признато. Рицарски битки, музей на открито, старинни занаяти, конна езда и много други изненади очакват посетителите.
Докоснете историята с нас!
"Българският средновековен костюм" ще участва в панаира със своята пътуваща изложба; с някои от последните си творения, представени лично от гордите си собственици; с най-новата си експериментална реконструкция на войнска екипировка; с бойните си умения и с дългосрочният си проект - нашият син и наследник Камен :)
14.06.2014г.
На 15.06. (неделя) на игрището в квартал Аспарухово от 16,00ч. ще се проведе историческият спектакъл "Българската армия - от Аспарух до наши дни", организиран от район Аспарухово при Община Варна и от Сдружение "Авитохол". Клубове за исторически възстановки, свободни реконструктори и военноморските сили на Република България ще демонстрират нашите воински традиции, великите победи и бойна слава на предците ни, развитието и усвояването на воинските умения от действащата Българска армия.
"Българският средновековен костюм" съвместно с авитохолци и оръжейният майстор Борис Бедросов ще представи визията на българската конница през XIII - XIVв.
Повече за събитието - на този линк
11.06.2014г.
Добавена е фотосесията "Персефона" - снимки на най-красивия древноримски костюм от серията, завършена в края на миналата година.
Според древногръцката митология Персефона е красивата дъщеря на богинята на плодородието, пожелана за съпруга от бога на подземното царство. Всяка есен тя напуска любящата си майка, за да слезе в света на мъртвите и всяка пролет се завръща сред живите, събуждайки опечалената природа за нов живот - така гърците си обяснявали смяната на сезоните. Древните римляни взаимствали мита, давайки на Персефона името Прозерпина.
Стълбата, използвана от фотографа за композиционен елемент, и черната коса на модела ме наведоха на това заглавие.
31.05.2014г.
В подсекция "Фотосесии" са добавени снимките от Нощта на музеите - портрети на храбрата ни стража плюс най-доброто от продукцията на моментното фотостудио.
30.05.2014г.
В секцията "Проектът на живо" е активирана подсекция "Фотосесии".
Тук ще бъдат показвани артистичните снимки с мои творения, правени през годините от екипа и приятелите ми, които не се вписват в останалите секции на сайта.
23.05.2014г.
Нощта на музеите мина отлично, при постоянен поток от зрители и огромен ентусиазъм, особено от страна на децата. Особено сгряващи бяха коментарите на хора, които бяха обиколили и другите музеи и се бяха върнали, за да разгледат изложбата ни отново. Моментното фотостудио достигна предела на капацитета си, но и нови върхове в качествата на продукцията си. Очаквайте снимки!
Поради големият интерес и с любезното съдействие на РИМ Варна престоят на изложбата се удължава и ще можете да я разгледате до 03.06.
Заповядайте!
На 17.05.2014г. (събота) съвместно с Парк-музей "Владислав Варненчик" ще отбележим Европейската Нощ на музеите. Както и миналата година в Пловдив, ще представим изложба с илюстрации и реплики на български средновековни облекла, някои от които съвсем прясно изработени :) Както илюстрациите, така и костюмите са придружени от подробни описания на ползваните за тях източници, а където е възможно – и от снимки на оригиналите.
Основната идея е да покаже външния вид на средните и нисши слоеве на населението в България през този период – дребни боляри, граждани и селяни.
Откриването на изложбата е от 18ч., а от 19ч. стартира работа моментно фотостудио. За да влязат напълно в атмосферата на Второто българско царство, посетителите ще могат да пробват реплики на средновековна ризница, меч и щит и при желание да се снимат с тях за спомен. Репликите повтарят вида и особено тежестта на оригиналните музейни експонати.
Събитието се осъществява с партньорството на Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции "Авитохол". Специално за тази вечер двама достолепни войни - членове на сдружението, ще се "пренесат" в XIVв., за да осигурят почетна стража пред изложбената зала.
Между 13 и 16ч. същия ден в двора на музея ще се разхождат истински коне. Конна база "Борисови" от Любен Каравелово, в която тренират ездаческите си умения няколко клуба за възстановки от региона, ще представи част от четириногите си питомци.
Парк-музей "Владислав Варненчик" се намира на адрес: бул. "Янош Хуниади "55 (срещу Мебелна палата).
Официалното съобщение за събитието в техният сайт - на този линк.
Очакваме ви!
ВХОД СВОБОДЕН ДО ПОЛУНОЩ
23.04.2014г.
На 13ти април (Цветница) в Археологически музей "Велики Преслав" бе открита изложбата "Въоръжение и снаряжение през Средновековието ". Изложбата съдържа находки на различни видове оръжия и бойни аксесоари от периода VIII - XIVв. Като съпътстваща атракция възстановчици и клубове за възстановки от региона представиха нагледно своите разработки по темата българско, византийско и западноевропейско облекла и въоръжение.
Проект "Български средновековен костюм", представен от Калина Атанасова и инж.Александър Минчев, демонстрира облика на болярите и простолюдието през XIVв. Посочихме външната разлика между едните и другите, прокарахме паралели с костюма на Първото българско царство и обърнахме внимание на разграничаването между мъжките цивилни дрехи и бойната екипировка. Малките посетители, както и някои големи, имаха възможност да пробват истинска желязна ризница и да се убедят, че войнският занаят през Средновековието изисква добра физическа подготовка.
Изказваме благодарности на Сдружение "Авитохол" за предоставените живи манекени и на служителите в музея за гостоприемството и оказаната помощ.
Поради технически затруднения снимки от събитието ще бъдат публикувани със закъснение.
04.04.2014г.
В раздела Древноримски костюми на Моята работилница е добавена последната ми древноримска далматика, носена от гордия си собственик. Пожелавам му да я носи гордо по множество фестивали!
Активирана е секцията "Проектът на живо". Все още не са описани всички дейности, тъй като не е лесно да се подредят резултатите от десетгодишен труд, но с времето ще се допълва постепенно, както и всичко останало в този сайт.
11.03.2014г.
Българчетата в Испания вече имат възможност да изучават средновековието посредством мои рисунки. Научете повече в блога на Илияна Илиева-Дъбова.
07.03.2014г.
В статията за Долна Каменица е добавено описанието на интересен фрагмент от италианска тъкан, за който разбрах благодарение на г-н Jimmy Rouzic.
Началната страница на сайта също е обогатена, но това несъмнено е забелязано от всеки посетител, който е стигнал дотук :)
21.02.2014г.
Добавени са костюми-реконструкции към статиите за Долна Каменица и скалната църква Глигора. И двете реплики все още не са напълно изчистени откъм детайл, но основният силует е спазен и са готови за тестване в практически условия.
Първите опити бяха извършени в рисковата обстановка на претрупано с чупливи предмети фотостудио. Фееричните костюми бяха облечени от две прекрасни дами, придружени от доблестен рицар. Освен здравината на шевовете и удобството на ръкавите поставихме на изпитание гъвкавостта на моделите и хладнокръвието на телохранителя :)
Подбрани кадри от сесията можете да видите тук.
27.01.2014г.
Добавен е списък на византийските портрети от интересуващият ни период. След края на Първото българско царство официалните дрехи и инсигнии на висшата българска аристокрация поне отчасти започват да имитират византийските такива. Важно е да се натрупа достатъчно материал за сравнение, за да може да се проследи степента на това явление.
Засега списъкът е в процес на допълване, възможни са както пропуски, така и неточности или дори груби грешки. Нека читателите се чувстват свободни да посочват такива. Приемам също снимки, рисунки и репродукции на въпросните портрети. Обещавам посочване на източник и запазване правата на автора.
24.01.2014г.
Внесени са корекции в статията за Долна Каменица.
През ноември имах удоволствието да се запозная с проф. Георги Атанасов, автор на книгата "Инсигниите на средновековните български владетели". Той ми обърна внимание върху неточности в рисунката ми - възстановка на деспот Михаил. Наложи се отново да разгледам и детайлно да анализирам уникалната корона на деспота, както и да изработя нови схеми с реконструкции на възможният й външен вид. Без да имам претенции да съм изчерпала всички варианти, мисля, че успях да изведа основните.
Използвах случая да редактирам и останалата част от текста, правейки паралели между облеклото на ктиторите и това на техни съвременници от Сърбия.
11.01.2014г.
За много години на всички приятели, последователи и сътрудници на проекта "Български средновековен костюм" ! Тази пролет се навършват точно десет години, откакто ръководителката му започна да се занимава с исторически възстановки. Подобен юбилей няма как да не е свързан с нови предизвикателства и разширяване на хоризонтите :)
Планира се обновяване на сайта, поправки на информацията в него, изяви пред публика и други интересни неща.
Тъй като след първата серия реплики на древноримски дрехи (завършена през август), последва и втора, в секция "Моята работилница" е направен специален раздел за тях. Този път поръчката се отнасяше основно за дамски костюми. Специални благодарности на цялата новогодишна компания за позирането, снимането, техническата поддръжка и търпението при провеждането на заключителната фотосесия. Бяхте страхотни!
Още кадри от фотосесията, както и от процеса на заснемане, могат да се видят тук.
Първата ни проява на живо за тази година ще бъде на 18ти януари, по време на зимното издание на фестивала Таласъмия. Организаторите от клуб "Уибробия" прецениха, че на почитателите на българското митично фентъзи ще им бъде интересно да разберат как би трябвало да изглежда прототипът на легендарният Момчил Юнак, примерно. Ще се постараем да не ги разочароваме :) И така, следващата събота, на Старозагорски минерални бани, Калина Атанасова с беседа за българският средновековен костюм.
06.12.2013г.
Списъкът със сръбските средновековни портрети вече е преведен на английски. Благодарности на Владимир Родич от клуб "Златно буренце"
For English speakers: The Serbian portrait list is already translated on English. Thanks to Vladimir Rodić from Zlatno Burence club.
04.12.2013г.
На 27ми и 28ми ноември взехме участие в Панаира на музейните изложби, организиран от РИМ Русе. Пред музейни работници от цялата страна беше представена походната ни изложба, както и вариантите за пълна такава. Подготовката за сезон 2014 вече е в ход!
Средновековният павилион отново доказа изключителната си пригодност за всякакви условия - въпреки блокираните от снега пътища успяхме да неутрализираме закъснението си и да сглобим всичко навреме за откриването. Благодарим сърдечно на организаторите както за поканата, така и за изключителното съдействие и внимание по време на целият ни престой.
На вторият ден от панаира беше официално презентиран и най-новият ни проект – Календар на българските исторически възстановки. Това е динамична база данни, която ще осведомява публиката за различните фестивали, събори и други прояви от областта на живата история в България или с официално българско участие. Сайтът все още не е завършен, но вече функционира. С помощта на организатори, участници и заинтересовани посетители се надяваме да го превърнем в нещо полезно и удобно за всички нас. Разгледайте свършената до момента работа на адрес calendar.badamba.info
01.11.2013г.
Интервю за радио България, взето от мен от Албена Безовска, вече може да се прочете в интернет на четири езика: български, руски, френски и английски.
Секцията със сръбските средновековни портрети беше допълнена с нова информация. Надявам се, че скоро списъкът ще бъде напълно завършен.
Обърнаха ми внимание, че не е коректно един портрет да бъде определян като български или сръбски само въз основа на териториалната принадлежност на съответната църква към времето на изписването му. Това несъмнено е валиден аргумент, но често пъти не сме сигурни дори за имената на портретуваните, камо ли за техният произход и самоопределяне. Историята не е точна наука и всякакви подобни списъци винаги ще съдържат елемент на условност. Надявам се, че с времето ще имам повече информация за всички тези хора, която да представя максимално коректно.
23.10.2013
Дизайнът на сайта е допълнен с навигация. Надявам се, че това ще улесни разглеждането му.
На 26.10. на територията на НИАР Плиска ще се проведе есенното издание на събора "Корени български", организиран от Сдружение Авитохол. Този път събитието ще бъде под формата на семинар, в който с беседа ще се включи и авторката на този сайт. Добре дошли са всички любители на историята.
Програма на семинара и допълнителни подробности - тук.
03.10.2013
През изминалият месец проектът "Българският средновековен костюм" заедно със своята авторка и мениджър взеха на живо участие в следните прояви:
- Етнофестивал "Без граници", проведен на 13-15 септември. Имахме удоволствието да се срещнем с музиканти и организатори на музикални фестивали от цял свят и да се убедим, че една средновековна изложба е напълно на място като фон на старинна музика. Благодарим сърдечно на организатора Ясен Казанджиев и се надяваме отново да работим заедно.
- "Нощ на музеите и галериите", Пловдив, 20 септември. Първата ми самостоятелна изложба (и трета поредна със средновековни костюми) премина при повишен интерес и постоянен поток от зрители. За по-голяма нагледност бяха разпечатани изображения и описания на част от източниците ми. Прожектираха се и снимки, на които дрехите са облечени от живи хора и се ползват в реални битови условия (на средновековни лагери, фестивали и др.). Моите колеги Иван Рендаков, Лалиана Груева, Борис Бедросов и Ангел Василев показаха нагледно съответно изработка на средновековни мъниста, плетене на текстилни колани, екипировка и тренировка на средновековни войни. Благодаря за помощта както на тях, така и на изключително любезните и отзивчиви служители на РИМ Пловдив, по специално на Мария, Видин, Светла и Веси.
- Съборът "Доблест и слава", Шумен, 28ми септември. Лошото време не позволи да се изпълни цялата предвидена програма, но все пак годишнината от превземането на Шуменската крепост от Владислав Варненчик и Янош Хуниади беше почетена подобаващо. След възстановката на битката при портите зрителите можеха да разгледат отблизо християнските и османски войни, а преминалите покрай нашия павилион добиха представа и за вида на тогавашните българи.
Снимки от събитието, направени от Мартин Филков, можете да видите тук.
12.09.2013
ПОКАНА
На 20.09.2013, от 19:00ч., проект "Българският средновековен костюм" ще се включи в Пловдивската Нощ на музеите и галериите с изложба на реплики и картини на средновековни костюми. Голяма част от предвидените за излагане неща сте виждали в този сайт. Ще имате възможност да проверите дали и на живо са толкова впечатляващи :-)
За откриването са предвидени демонстрации по изработка на средновековни бижута, плетене на колани и др., а посетителите ще могат да се снимат за спомен със средновековна ризница и щит.
Очакваме ви!
Изложбата се открива в Центъра за съвременна история към РИМ Пловдив, на адрес: ул. Ангел Букорещлиев №14 (на Сахаттепе).
02.09.2013
В статията за Янтренските некрополи е добавена експериментална реконструкция на фризирана тъкан. Останки от това интересно украшение са намерени в различни части на страната.
24.08.2013
В секция Моята работилница са добавени няколко древноримски костюма, изпълнени тази година. Благодаря на Владимир Попов (Last Roman) за консултациите!
22.08.2013
Проучването ми върху българският средновековен костюм беше номинирано за наградата "Пазител на традициите" в категория "Занаяти - Млади". Ако смятате, че работата ми заслужава подобно отличие, можете да гласувате за нея и мен на следния линк: http://pazitelnatradiciite.com/?page_id=756
Редактирана и допълнена е статията за Материалите, от които се изработват средновековните дрехи. Специална благодарност дължа на д-р Иван Чокоев, който ми изпрати ценна помощна литература и под чиито напътствия направих графични реконструкции на три болярски колана. Надявам се да работим съвместно с него и в бъдеще :-)
19.08.2013
В статията за сръбската аристокрация са добавени нови снимки на деспот Йоан Оливер и семейството му. Изказвам сърдечна благодарност на автора, който пожела да остане анонимен :)
За улеснение на чуждестранните посетители съдържанието и резюмето на сайта вече са преведени на английски и руски. Поради постоянните корекции и добавки няма как да преведа целия сайт, затова за основните статии моля ползвайте Google Translator.
In order to make access to this website easier for foreign visitors, the table of contents and the introductory page of the site were translated in English and Russian. As I am constantly correcting my articles and adding new material, I cannot translate the contents of the whole website. Therefore I would ask you to use Google Translator for the main articles.
Для удобства иностранных гостей содержание и резюме сайта переведены на английский и русский языки. К сожалению из-за постоянных обновлений и поправок, я не могу перевести всю информацию на сайте, поэтому, пожалуйста, для перевода основных статей, пользутесь Google Translator.
20.06.2013
В сайта са внесени следните промени:
- Добавена е статия Царската двойка от Боянската църква - принципно официалният царски костюм продължава да е извън кръга на интересите ми, но преди два месеца се наложи да се занимая с него. Реших, че не пречи да споделя част от направенато.
- В секция Работилница вече има раздел Костюми по мой проект. Ако някой от посетителите се вдъхнови от сайта ми достатъчно, че да си ушие дреха според информацията в него, моля въпросната личност да ми изпрати снимка, която да прибавя към останалите. Няма да ви струва нищо, затова пък заедно ще покажем колко разнообразен може да бъде средновековният костюм. И разбира се, името на майстора ще бъде изрично посочено.
-В статията за материалите са добавени графични реконструкции на два десена за плат и още няколко разновидности на копчета. За последните благодаря на Игор Лазаренко, който ми разреши да снимам част от средновековната експозиция на Варненския археологически музей.
-В статията за Станичене е добавена експериментална реконструкция на болярски кафтан, шита по моите схеми по поръчка на Ангел Василев. Радвам се, че има кой да обогати нагледната информация за мъжките дрехи.
06.06.2013
Източник на снимката: president.bg
Съборът "Дни на предците", премина изключително успешно, а проект "Българският средновековен костюм" направи своя самостоятелен дебют на живо. За това отговорно начинание прибегнах до услугите на двама верни помощници - инженер Александър Минчев и фотографката Елина Тодорова.
За първи път изпробвах новият си преносим павилион, проектиран от Александър и с визия на походна търговска сергия, взаимствана от средновековна миниатюра. В него подредих пътуваща изложба, включваща някои от костюмите ми, представителни женски украси за глава, илюстрации и бижута. За по-недоверчивите зрители имаше доказателствени материали - снимки на стенописи и находки, а за по-войнолюбивите - рисувани от мен щитове и реконструкция на балкански доспехи. Всеки от посетителите можеше да разгледа, задава въпроси, и при определени мерки за безопасност дори да пробва експонатите. Беседите ми преминаха при повишен интерес от страна на всякакви възрастови групи и прослойки. Някои от малките гости бяха толкова заинтригувани, че учителите им с усилие ги откъснаха от павилиона!
Изводът е, че този формат на презентация е нагледен, интересен и прост за изпълнение, и в бъдеще да го предлагам на организаторите на всякакви събития с историческа насоченост.
Благодарение на услужливостта на конна база "Борисови" с Александър успяхме да осъществим и малко експериментална археология - езда в пълен женски болярски костюм (дълга пола и шапка с шлейф) и в мъжка средновековна туника (с дълга по коляното пола). Практиката показа, че и двата вида дрехи са напълно пригодни за конни преходи.
Аз и помощниците ми благодарим на сдружение "Авитохол" за поканата и съдействието по време на цялото събитие и им пожелаваме още много успешни издания на събора.
Следващото ни участие ще бъде в Асеновград, като част от средновековен панаир с дати 7-9ти юни.
Очакваме ви там!
09.05.2013г.
BADAMBA.INFO ИЗЛИЗА ОТ ИНТЕРНЕТ
Това лято проучването "Българският средновековен костюм" и неговата авторка се подготвят за различни прояви на живо, в които нагледно да представят пред публика всичко описано и нарисувано в този сайт. Досега отделни елементи от работата ми бяха показвани на средновековни панаири и експериментални лагери, но едва в последната година събрах материал за по-цялостна презентация.
Първата такава ще бъде на първи юни като част от събора "Дни на предците", организиран от сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции Авитохол. Подробности около участието ми, както и за бъдещата ми програма ще бъдат пуснати допълнително. Ако читателите имат идеи и предложения в тази връзка, могат да ми пишат на odjakova@yahoo.com
Вижте българското средновековие на живо!
20.04.2013г.
В статията за некропола при църквата "Св. Четиридесет мъченици" е добавена нова реконструкция. Изказвам благодарност на майсторката на плъсти Руменка Михайлова, която ми помогна с носещата част на конструкцията.
06.03.2013г.
Добавена е статия за Янтренските некрополи.
21.01.2013г.
Новини от месец декември:
В електронната медия spisanie.to излезе статията "Вдъхваща живот на Средновековието ". Мая Джамбазова сметна работата ми върху средновековния костюм за достатъчно интересна, за да й посвети специална публикация :-)
Започнах запълване на фейсбук-профила на сайта си. Лица, вещи в рекламата, твърдят че това ще му осигури по-голяма популярност и по-добра обратна връзка с аудиторията. За съжаление нямам никакъв опит в работата със социални мрежи и все още проучвам функционалностите на платформата.
С изненада открих снимка от сайта си в електронен учебник за деца със специални образователни потребности. Радвам се, че авторите са я харесали, но бих оценила ако се бяха свързали по някакъв начин с мен.
28.11.2012г.
На 3-ти декември във Велико Търново ще бъде представен сборникът "Стандарти на всекидневието през Средновековието и Новото време", с материали от две научни кръгли маси, организирани от СУ "Св. Климент Охридски" съвместно с ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" и проведени през 2009 - 2010г. Включени са статии на студенти, докторанти и преподаватели по история. Един от материалите с тема "Облеклото – част от всекидневието на средновековния българин. Одежди за сватби и погребения през XII–XIV век" и автор Мая Джамбазова е онагледен с мои илюстрации. Повече информация за изданието тук.
18.10.2012г.
Сайтът е преструктуриран. Онези, които се интересуват какво и как става тук, могат да се запознаят с методите ми в Увода, а резултатите от досегашната ми работа са обобщени в специално Резюме.
Добавена е също дълго бавената статия за Материалите, които се влагат в българските средновековни дрехи.
Предстои редактиране на материала за Земенския манастир и добавяне на статия за Янтренските некрополи, както и още промени в дизайна.
11.10.2012г.
Благодарение на любезния собственик на Конна база "Борисови" в с. Любен Каравелово имах възможност да изпробвам бойното си снаряжение върху кон. Няколкочасовите експерименти на два различни коня показаха, че ламеларната (пластинчата) броня, ползвана по време на Първото и Второто българско царство, не пречи по никакъв начин на ездата, дори когато става дума за неопитен ездач като мен. Майстор на доспеха е Иван Рендаков.
Снимки от тестовете могат да се видят на този адрес.
Препоръчвам горещо това място и това преживяване, със или без доспехи!
11.09.2012г.
В интервю за вестник "Всичко за семейството" шефът на сдружение "Чигот" Ясен Ненков е споменал с добро и настоящото проучване. Материалът е публикуван на 23 август. В действителност Красимир Йовчев не е магистър по изобразително изкуство, а юрист, но се надявам да не приеме грешката лично :-) Статията може да се види тук , а снимки от проведената през 2010та година изложба "Исторически средновековни костюми", на която бях инициатор и куратор - тук.
Добавена е статия Некрополът при крепостта Калиакра XIII-XIVв. В секция "Моята работилница" е добавен линк към сайта на Милен Петров, известен в интернет като Блъгар - оръжеен майстор, изключителен специалист по Първо българско царство и от време на време мой консултант :)
05.08.2012г.
Редактирани са следните статии:
Скит "Света Марина" край Карлуково - добавена е схема и описание на костюма на ктиторката. Предстои добавяне и на илюстрация.
Бельото на средновековните Балкани - запознах се с интересна статия за видовете гащи в женската народна носия, която наложи известни допълнения в моя текст. Картината на средновековното бельо става все по-екзотична :)
Добавена е и схема, представяща нагледно вариантите и градациите на долните слоеве облекло, тъй като ми обърнаха внимание, че материалът е поднесен объркано и трудносмилаемо. Надявам се вече да е по-прегледно.
Преславски некропол - добавени са две нови илюстрации на мъжките костюми и снимки на експериментално женско забраждане.
Все още предстоят разработките:
Некрополът на крепостта Калиакра;
Материалите, от които са шити средновековните дрехи - тъкани, материи, копчета, украси;
29.05.2012г.
С помощта на Йордан Николов (Сондоке), неговите приятели от клуб "Златно буренце" и предоставената от тях ценна литература, списъкът на сръбските средновековни портрети е значително обогатен - надявам се дори завършен. За повечето болярски семейства вече добих някаква визуална представа. За съжаление все още не разполагам с качествени фотографии на голяма част от стенописите, което затруднява по-задълбоченият анализ. И, разбира се, все още е възможно да има пропуски и неточности. Приемам всякакви корекции, уточнения и особено снимки :-)
23.03.2012г.
Боянска църква (1259г. и XIVв.) Църквата в с. Долна Каменица (1323-1330г.)
- във връзка с критика, отправена от потребителя сър Галахад във форуми БГ наука, се заинтересувах по-подробно от средновековните балкански титли, рангове и инсигнии. Съгласна съм, че задълбоченият анализ изисква правилна терминология, и че официалното облекло на висшата ни аристокрация през Второто царство в голяма степен е заемка от византийското такова. Не съм убедена обаче дали и византийските наименования са навлезли в българска употреба редом с тъканите и ширитите.
Предстоящи разработки:
Некрополът на крепостта Калиакра;
Изображения и анализ на сръбските болярски облекла;
Материалите, от които са шити средновековните дрехи - тъкани, материи, копчета, украси;
както и още илюстрации :-)
НОВИНИ, ЪПГРЕЙДИ, ПРЕДСТОЯЩИ ПРОЕКТИ, ОФЛАЙН ИЗЯВИ И ДРУГИ ПОДОБНИ
09.06.2015
СЪОБЩЕНИЕ: Поради технически причини (преместване на друг сървър) сайтовете Български средновековен костюм (http://badamba.info) и Календар на възстановките в България временно не могат да се обновяват.
Очаква се проблемът да се реши в рамките на една-две седмици.
Извинете за неудобството! В дългосрочен план ще бъде за добро.
- - -
NOTIFICATION: Due to a technical reasons (server migration) the web-sites Bulgarian Medieval Costumes (http://badamba.info)
and Calendar of the Historical reenactments in Bulgaria are temporarily unable for updating. The problem is expected to be solved for week or two.
Sorry for the inconvenience! The change will bring benefit in future.
15.05.2015
Тази година Международният ден на музеите ще бъде проведен малко по-рано, но затова пък атрактивно из всички кътове на България.
Една от новите дестинации, включени в честването, е крепостта Калето край Мездра.
Заедно със Сдружение "Авитохол" се подготвяме да я оживим със средновековен лагер и музей на открито. Сечене на монети, стрелба с лък, проби на ризница и други забавления очакват посетителите утре. Събитието ще е целодневно и покрива периодите на Първото и Второто българско царство.
Заповядайте!
12.05.2015
Battle Of The Nations е световен турнир по исторически средновековен бой с метални оръжия при пълен контакт (или с други думи - безсъвестно млатене при реален риск от потрошаване на доспехите, оръжието и крайниците :Р ) Провежда се ежегодно от 2009та насам в различни европейски градове при постоянно нарастваща бройка на състезаващите се отбори. Освен зрелищните битки по време на събитието протичат съревнования за исторически костюм, най-автентичен средновековен лагер, стрелба с лък и арбалет. На публика и участници се предлагат ястия, напитки, оръжия, дрехи и аксесоари по старинни рецепти и източници. Най-малките зрители получават възможност да избият агресията си с надуваеми мечове :)
Тази година домакин на турнира бе Прага - град, заслужено носещ славата на един от най-красивите в света, а участниците бяха над 600.
Успяхме да посетим това уникално събитие, да се насладим на неповторимата му атмосфера и да срещнем приятели от други държави. Препоръчваме горещо преживяването!
Разбира се, не пропуснахме случая да направим презентация и на средновековните си дрехи. Въпреки че имах удоволствието да разговарям с ерудирани събеседници, болярският ми костюм беше обявен веднъж за византийски, веднъж за унгарски и нито веднъж - за български. Изводът: популяризирането на нашето средновековие и на историческата ни идентичност трябва да продължи с пълна пара!
Официален сайт на Battle Of The Nations 2015: botn.info
21.03.2015
Добавена е фотосесия с най-новото ми произведение - костюм на прабългарка. Източник на реконструкцията е рисунка на О.Р. Гасимова по материали от могилата при село Большие Тарханы (Больше-тарханский могильник), Татарстан. Могилата е датирана кр. VII- нач. VIII в. и находките в нея се причисляват към културата на волжките българи.
My newest creation was published - proto bulgarian lady`s costume. The reconstruction is based on Gasimova`s picture of archaeological findings in Bolshe-Tarhan, Tatarstan. The cemetary is dated VII-VIII century and referred to Volga Bulgar`s culture.
06.03.2015
Във вестник "Всичко за семейството" на 26ти февруари беше публикувана подробна статия за мен и работата ми. Можете да я прочете тук.
An article about me and my work was published on 26th February at the Bulgarian newspaper "All about family".
12.02.2015
За много години на всички любители на българската история!
Първата ни проява за тази година ще бъде на родна територия и със сериозни партньори. Варненското сдружение "Авитохол" съвместно с РИМ Варна организира изложба с реплики на българско средновековно въоръжение и снаряжение. Проектът им е уникален, защото обединява дългогодишната работа на реконструктори от цялата страна, много от които вече са международно известни. Различните им търсения, теории и експерименти се обединяват от общото желание за възстановяване и съхранение на древната българска култура.
Редом с тежките конници и лековъоръжените стрелци, ще се разкрие и визията на по-слабо известни народи, воювали по нашите земи - загадъчните кумани, страховитите византийци и странстващите северни наемници. "Българският средновековен костюм" участва с реконструкции на лек и тежък пехотинец от XIVв., базирани на стенописи в Земенския манастир.
И така, заповядайте в Археологически музей Варна, на 30 януари (петък), от 17ч., за да видите блясъка на българското средновековно оръжие!
Повече за събитието можете да прочете тук
22.12.2014г.
Дойде време да спрем с проучванията и възстановките и да си пожелаем ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ!
Благодарим на всички приятели и сътрудници, които ни подкрепяха през изминалата година.
С ваша помощ ще продължим да съживяваме българското средновековие и през следващата!
- - -
It is time to stop with the studies and recreations and to wish HAPPY HOLIDAYS!
Thanks to all friends and associates who have supported us over the past year.
With your help we will continue to revive the Bulgarian Middle Ages and in the next!
08.12.2014г.
Двете статии за Земенския манастир са обновени и допълнени с текст, снимки и схеми. В анализа на дрехите на простолюдието се предвиждат още допълнения.
03.12.2014г.
В секция "Моята работилница" е добавена снимка на най-новия ми колан с бродерии и апликации, както и на последната завършена от мен дреха - реплика на кафтана на болярина Витомир от Земенския манастир.
Предстои обновяване на статиите за този манастир и изображенията в него.
30.11.2014г.
Добавена е статия за прическите и оформянето на лицевото окосмение през средновековието ни. Засега в нея се анализират само мъжете-аристократи, но може би в бъдеще ще прерасне в нещо по-мащабно.
07.11.2014г.
В Любословие.бг - единствената медия за медиите - е публикувано интервю с мен, в което разказвам за историческите възстановки изобщо и за българските такива в частност. В момента жива история под една или друга форма се провежда почти всяка седмица из цялата страна, но как беше в началото?
Прочетете тук - http://luboslovie.bg/drugoto-lice-na-istoriyata/
Благодарности на г-жа Марина Колева за проявеният искрен интерес и за отделеното обширно място в списанието.
22.10.2014г.
Преди няколко дни с изненада научих, че за втора година съм номинирана за приза "Пазител на традициите", на Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите - 7 (А.Р.И.З - 7). Мога само да благодаря на неизвестните фенове, които са ме препоръчали :)
По този повод бях интервюирана и разпитана за творческата си биография. Интервюто е публикувано в сайта на асоциацията.
Ако и вие харесвате работата ми, гласувайте за нея на следния линк (категория Занаяти - Млади):
Гласуване 2014
I was surprised to learn that I had been nominated for "Guard of Traditions" award for second consecutive year. Thanks to the unknown recommenders:) If you like my work too, vote for it here (category "Занаяти - млади"):
Vote 2014
20.10.2014г.
На 25 октомври за трета поредна година клубове за исторически възстановки, реконструктори и майстори на старинни занаяти от цялата страна ще си дадат среща в НИАР "Плиска" под надслов "Корените български". Ще се представят реконструкции от ранното и късното средновековие, средновековна храна и традиционни облекла; ще се изнасят беседи и ще се обменя опит.
Организатори са Клуб за опазване и съхранение на българските традиции "Авитохол", които през годините напълно оправдаха титлата си.
"Българският средновековен костюм" с удоволствие приема поредната им покана и ще участва в събора с пътуващата си изложба и с резултатите от най-новите си експерименти.
Ще бъде интересно. Заповядайте!
Линк към събитието в Календара на историческите възстановки.
23.09.2014г.
Снимки от откриването на изложбата в РИМ Шумен - на този линк Колегите-участници в събора "Доблест и слава" го уважиха и дойдоха в средновековни премени, с което го направиха два пъти по-атрактивно:)
Предстои да публикувам информация за най-новите реконструкции, които изложих.
16.09.2014г.
Изложба в Шумен
През 2004та година в подножието на Шуменската крепост се проведе първата и най-голяма възстановка на средновековна битка в България. Благодарение на Община Шумен, РИМ Шумен и Национално дружество "Традиция" стотици участници и хиляди зрители се докоснаха до част от драматичните събития, съпътствали залеза на Втората българска държава. Средновековната ни история оживя пред нас и мнозина се запалихме по нея и съхранението й необратимо.
След десет години на проучвания, експериментална археология, битки и възстановки отново се връщам на мястото, където в мен се зароди идеята за реконструиране на българския средновековен костюм. Образите на болярите, селяните и войните, които след дълги изследвания се разкриха пред мен, ще оживеят и пред вас в залите на РИМ Шумен.
Откриването на изложбата ще бъде открита на 20ти септември от 18:00ч.
Като съпътстваща атракция отново ще отвори врати и моментното фотостудио. Всеки желаещ ще може да изпробва тежестта на средновековната ризница или на болярски накити и да се снима за спомен.
Какво е усещането от 12кг плетени метални халки върху вас?
Проверете сами!
Събитието е част от ежегодните чествания на похода на Владислав III Ягело (Варненчик), чиято последна голяма победа се състои именно край Шумен. През деня на 20 и 21ви септември в подножието на Шуменската крепост колегите от Национално дружество "Традиция" ще проведат средновековен събор. Старинни занаяти и въоръжение, рицарски схватки, средновековна кухня и други вълнуващи презентации очакват посетителите.
05.09.2014г.
Отново в Пловдив!
"Българският средновековен костюм" отново ще гостува на град Пловдив в Нощта на музеите с нова изложба:
От Средновековието до Възраждането – развитие на костюма
Вижте историята на костюма в развитие: Проникнала ли е царската корона в селската хижа?
Съвместно с Регионален етнографски музей – Пловдив ще реализираме една наша отдавнашна мечта – да се сравни аналитично възрожденската носия от XIX в. с нейния далечен предшественик отпреди османската инвазия.
Блясъкът на Второто българско царство безславно помръква след падането на Българската държава в края на XIV в. Изградения със столетия социален ред се разпада, богатите и бедните се смесват, обединени от общото нещастие. Много бягат, много потъват в общото множество – болярски щерки се омъжват за обикновени овчари, аристократи приемат исляма и се отричат от старите си обичаи. Какво се случва след този катаклизъм? Какво се променя в бита и облеклото ни? Как изглеждат българите няколко века по-късно? Дали в народния костюм се е съхранил спомена за златотъканите дрехи и за военните такъми от близкото минало?
На 12-ти септември (петък), в юбилейната Нощ на музеите, РЕМ – Пловдив ще изложи десет възрожденски носии, а ние – десет реплики на средновековни костюми, със съпътстващите ги накити и аксесоари. Ще покажем нагледно приликите, разликите и еволюцията на отделните елементи, както и причините за тях.
Очакваме ви!
Като съпътстваща атракция ще отворят врати салон за старинни прически и моментно фотостудио. Може да изберете да ви преобразят в стила на "мрачното средновековие" и българското Възраждане, а след това да запазите спомен от резултата. Ако това не е достатъчно, можете дори за изпробвате тежестта на средновековната ризница!
Специално за дамите: секция "Моята работилница" е обогатена с атрактивни реплики на средновековни балкански наушници. Опитах се да наподобя най-пищните модели - полукръгли и украсени с множество камъни. Те са изобразявани често по портрети, но почти не са намирани в археологическа среда. Без тях обаче представата за знатната източноевропейка от XIVв. би била непълна.
Especially for the ladies: My workshop section is enriched with attractive replicas of medieval Balkan earrings. I have tried to imitate the most luxurious models - half-round and decorated with gemstones. This kind of jewels is used to be depicted on portraits, but have rare found in archaeological environment. Nevertheless, the vision of the noble East-European lady is unfinished without them.
09.07.2014г.
Обновена е статията за некропола на църквата "Св. Четиридесет мъченици" във Велико Търново.
Дълго време смятах, че в гроб №5 на този некропол е погребана жена, тъй като в публикациите полът не се уточняваше изрично. След разговор с реставратора на находката истината излезе наяве. Предишната илюстрация, комбинираща данните от гробове 5 и 28 е разделена на две, и забраждането от №28 е показано в повече възможни варианти.
The article about Fourty Holy Martyrs Church in Veliko Tarnovo was updated.
For a long time I`d believed that grave 5 is woman`s, because it had not been clearly written in publications. After discussion with the restorer the truth appeared :) The previous illustration with graves 5 and 28 is now separated into two, and 28 is shown with more options.
08.07.2014г.
Добавени са снимки и описания на портретите от прекрасната църква "Христос Спасител" на манастира Хора в днешен Истанбул. Оцелелите там изображения на благородници и светци-войни са важни за сравнителен анализ между византийския и българския средновековен костюм.
В началото на май имахме удоволствието да ги разгледаме на живо, както и църквата "Света София", заедно с други забележителности от византийския период на града.
Photos from The Church of the Holy Saviour in Chora (Istanbul) have been inserted. The survived images of nobles and warrior saints there are important for comparative analysis between Byzantine and Bulgarian medieval costume.
In the beginning of May we had the pleasure to see them personally, together with Hagia Sophia and other remains from the Byzantine period of the town.
07.07.2014г.
В секция "Моята работилница" е добавена снимка на последната дреха, върху която работих. Изпълнена е по идея и поръчка на Ѝордан Николов, а аз се включих при избора на украсата и довършителните работи. Базирана е на стенопис в Добрунския манастир с портрети на жупан Прибил и синовете му.
Тази дреха демонстрира един от редките за Балканите случаи, в които изобразеното на старинните портрети се припокрива с информацията от археологическите находки. Още преди да се запозная със сръбския стенопис, бях чела резултатите от разкопките в средновековен Преслав. В поне два гроба там са открити копчета при гърдите и краката на погребаните, но не и около кръста им. Нещо повече - копчетата са по-едри и по-нагъсто при гърдите и дребни и нарядко при краката. Очевидно модела на дрехите от тези гробове е бил сходен с Добрунските, с тази разлика, че в българския им вариант пазвеният отвор е по-дълъг и по-богато украсен.
A photo of the latest piece of garment I was working on was inserted at "My workshop" section. Ordered by Iordan Nikolov, its decoration was selected by me. Based on frescoes in Dobrun Monastery with portraits of jupan Pribil and his sons.
This garment represents one of the very few (for the Balkans) examples for overlap between info of frescoes and archaeological findings. Before I met the Serbian portraits, I had read about excavations in medieval Preslav. At least two of the graves there contained remains with buttons on skeleton`s chests and feet, but not on the waists. Even more, the buttons on the chests are bigger and denser situated, compared with others. Obviously, the model of the clothes was similar to Dobrun`s ones, but with longer and richly decorated slit on the chest for the Bulgarian ones.
17.06.2014г.
На 20.06. (петък) в Асеновград се открива третият пореден средновековен панаир "Станимахос", организиран от Асоциацията на свободните реконструктори.
Това е събитие, което от самото си начало премина през много трудности, преодоля много пречки и саботажи и въпреки това с всяка изминала година става все по-качествено, а вече и международно признато. Рицарски битки, музей на открито, старинни занаяти, конна езда и много други изненади очакват посетителите.
Докоснете историята с нас!
"Българският средновековен костюм" ще участва в панаира със своята пътуваща изложба; с някои от последните си творения, представени лично от гордите си собственици; с най-новата си експериментална реконструкция на войнска екипировка; с бойните си умения и с дългосрочният си проект - нашият син и наследник Камен :)
14.06.2014г.
На 15.06. (неделя) на игрището в квартал Аспарухово от 16,00ч. ще се проведе историческият спектакъл "Българската армия - от Аспарух до наши дни", организиран от район Аспарухово при Община Варна и от Сдружение "Авитохол". Клубове за исторически възстановки, свободни реконструктори и военноморските сили на Република България ще демонстрират нашите воински традиции, великите победи и бойна слава на предците ни, развитието и усвояването на воинските умения от действащата Българска армия.
"Българският средновековен костюм" съвместно с авитохолци и оръжейният майстор Борис Бедросов ще представи визията на българската конница през XIII - XIVв.
Повече за събитието - на този линк
11.06.2014г.
Добавена е фотосесията "Персефона" - снимки на най-красивия древноримски костюм от серията, завършена в края на миналата година.
Според древногръцката митология Персефона е красивата дъщеря на богинята на плодородието, пожелана за съпруга от бога на подземното царство. Всяка есен тя напуска любящата си майка, за да слезе в света на мъртвите и всяка пролет се завръща сред живите, събуждайки опечалената природа за нов живот - така гърците си обяснявали смяната на сезоните. Древните римляни взаимствали мита, давайки на Персефона името Прозерпина.
Стълбата, използвана от фотографа за композиционен елемент, и черната коса на модела ме наведоха на това заглавие.
31.05.2014г.
В подсекция "Фотосесии" са добавени снимките от Нощта на музеите - портрети на храбрата ни стража плюс най-доброто от продукцията на моментното фотостудио.
30.05.2014г.
В секцията "Проектът на живо" е активирана подсекция "Фотосесии".
Тук ще бъдат показвани артистичните снимки с мои творения, правени през годините от екипа и приятелите ми, които не се вписват в останалите секции на сайта.
23.05.2014г.
Нощта на музеите мина отлично, при постоянен поток от зрители и огромен ентусиазъм, особено от страна на децата. Особено сгряващи бяха коментарите на хора, които бяха обиколили и другите музеи и се бяха върнали, за да разгледат изложбата ни отново. Моментното фотостудио достигна предела на капацитета си, но и нови върхове в качествата на продукцията си. Очаквайте снимки!
Поради големият интерес и с любезното съдействие на РИМ Варна престоят на изложбата се удължава и ще можете да я разгледате до 03.06.
Заповядайте!
На 17.05.2014г. (събота) съвместно с Парк-музей "Владислав Варненчик" ще отбележим Европейската Нощ на музеите. Както и миналата година в Пловдив, ще представим изложба с илюстрации и реплики на български средновековни облекла, някои от които съвсем прясно изработени :) Както илюстрациите, така и костюмите са придружени от подробни описания на ползваните за тях източници, а където е възможно – и от снимки на оригиналите.
Основната идея е да покаже външния вид на средните и нисши слоеве на населението в България през този период – дребни боляри, граждани и селяни.
Откриването на изложбата е от 18ч., а от 19ч. стартира работа моментно фотостудио. За да влязат напълно в атмосферата на Второто българско царство, посетителите ще могат да пробват реплики на средновековна ризница, меч и щит и при желание да се снимат с тях за спомен. Репликите повтарят вида и особено тежестта на оригиналните музейни експонати.
Събитието се осъществява с партньорството на Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции "Авитохол". Специално за тази вечер двама достолепни войни - членове на сдружението, ще се "пренесат" в XIVв., за да осигурят почетна стража пред изложбената зала.
Между 13 и 16ч. същия ден в двора на музея ще се разхождат истински коне. Конна база "Борисови" от Любен Каравелово, в която тренират ездаческите си умения няколко клуба за възстановки от региона, ще представи част от четириногите си питомци.
Парк-музей "Владислав Варненчик" се намира на адрес: бул. "Янош Хуниади "55 (срещу Мебелна палата).
Официалното съобщение за събитието в техният сайт - на този линк.
Очакваме ви!
ВХОД СВОБОДЕН ДО ПОЛУНОЩ
23.04.2014г.
На 13ти април (Цветница) в Археологически музей "Велики Преслав" бе открита изложбата "Въоръжение и снаряжение през Средновековието ". Изложбата съдържа находки на различни видове оръжия и бойни аксесоари от периода VIII - XIVв. Като съпътстваща атракция възстановчици и клубове за възстановки от региона представиха нагледно своите разработки по темата българско, византийско и западноевропейско облекла и въоръжение.
Проект "Български средновековен костюм", представен от Калина Атанасова и инж.Александър Минчев, демонстрира облика на болярите и простолюдието през XIVв. Посочихме външната разлика между едните и другите, прокарахме паралели с костюма на Първото българско царство и обърнахме внимание на разграничаването между мъжките цивилни дрехи и бойната екипировка. Малките посетители, както и някои големи, имаха възможност да пробват истинска желязна ризница и да се убедят, че войнският занаят през Средновековието изисква добра физическа подготовка.
Изказваме благодарности на Сдружение "Авитохол" за предоставените живи манекени и на служителите в музея за гостоприемството и оказаната помощ.
Поради технически затруднения снимки от събитието ще бъдат публикувани със закъснение.
04.04.2014г.
В раздела Древноримски костюми на Моята работилница е добавена последната ми древноримска далматика, носена от гордия си собственик. Пожелавам му да я носи гордо по множество фестивали!
Активирана е секцията "Проектът на живо". Все още не са описани всички дейности, тъй като не е лесно да се подредят резултатите от десетгодишен труд, но с времето ще се допълва постепенно, както и всичко останало в този сайт.
11.03.2014г.
Българчетата в Испания вече имат възможност да изучават средновековието посредством мои рисунки. Научете повече в блога на Илияна Илиева-Дъбова.
07.03.2014г.
В статията за Долна Каменица е добавено описанието на интересен фрагмент от италианска тъкан, за който разбрах благодарение на г-н Jimmy Rouzic.
Началната страница на сайта също е обогатена, но това несъмнено е забелязано от всеки посетител, който е стигнал дотук :)
21.02.2014г.
Добавени са костюми-реконструкции към статиите за Долна Каменица и скалната църква Глигора. И двете реплики все още не са напълно изчистени откъм детайл, но основният силует е спазен и са готови за тестване в практически условия.
Първите опити бяха извършени в рисковата обстановка на претрупано с чупливи предмети фотостудио. Фееричните костюми бяха облечени от две прекрасни дами, придружени от доблестен рицар. Освен здравината на шевовете и удобството на ръкавите поставихме на изпитание гъвкавостта на моделите и хладнокръвието на телохранителя :)
Подбрани кадри от сесията можете да видите тук.
27.01.2014г.
Добавен е списък на византийските портрети от интересуващият ни период. След края на Първото българско царство официалните дрехи и инсигнии на висшата българска аристокрация поне отчасти започват да имитират византийските такива. Важно е да се натрупа достатъчно материал за сравнение, за да може да се проследи степента на това явление.
Засега списъкът е в процес на допълване, възможни са както пропуски, така и неточности или дори груби грешки. Нека читателите се чувстват свободни да посочват такива. Приемам също снимки, рисунки и репродукции на въпросните портрети. Обещавам посочване на източник и запазване правата на автора.
24.01.2014г.
Внесени са корекции в статията за Долна Каменица.
През ноември имах удоволствието да се запозная с проф. Георги Атанасов, автор на книгата "Инсигниите на средновековните български владетели". Той ми обърна внимание върху неточности в рисунката ми - възстановка на деспот Михаил. Наложи се отново да разгледам и детайлно да анализирам уникалната корона на деспота, както и да изработя нови схеми с реконструкции на възможният й външен вид. Без да имам претенции да съм изчерпала всички варианти, мисля, че успях да изведа основните.
Използвах случая да редактирам и останалата част от текста, правейки паралели между облеклото на ктиторите и това на техни съвременници от Сърбия.
11.01.2014г.
За много години на всички приятели, последователи и сътрудници на проекта "Български средновековен костюм" ! Тази пролет се навършват точно десет години, откакто ръководителката му започна да се занимава с исторически възстановки. Подобен юбилей няма как да не е свързан с нови предизвикателства и разширяване на хоризонтите :)
Планира се обновяване на сайта, поправки на информацията в него, изяви пред публика и други интересни неща.
Тъй като след първата серия реплики на древноримски дрехи (завършена през август), последва и втора, в секция "Моята работилница" е направен специален раздел за тях. Този път поръчката се отнасяше основно за дамски костюми. Специални благодарности на цялата новогодишна компания за позирането, снимането, техническата поддръжка и търпението при провеждането на заключителната фотосесия. Бяхте страхотни!
Още кадри от фотосесията, както и от процеса на заснемане, могат да се видят тук.
Първата ни проява на живо за тази година ще бъде на 18ти януари, по време на зимното издание на фестивала Таласъмия. Организаторите от клуб "Уибробия" прецениха, че на почитателите на българското митично фентъзи ще им бъде интересно да разберат как би трябвало да изглежда прототипът на легендарният Момчил Юнак, примерно. Ще се постараем да не ги разочароваме :) И така, следващата събота, на Старозагорски минерални бани, Калина Атанасова с беседа за българският средновековен костюм.
06.12.2013г.
Списъкът със сръбските средновековни портрети вече е преведен на английски. Благодарности на Владимир Родич от клуб "Златно буренце"
For English speakers: The Serbian portrait list is already translated on English. Thanks to Vladimir Rodić from Zlatno Burence club.
04.12.2013г.
На 27ми и 28ми ноември взехме участие в Панаира на музейните изложби, организиран от РИМ Русе. Пред музейни работници от цялата страна беше представена походната ни изложба, както и вариантите за пълна такава. Подготовката за сезон 2014 вече е в ход!
Средновековният павилион отново доказа изключителната си пригодност за всякакви условия - въпреки блокираните от снега пътища успяхме да неутрализираме закъснението си и да сглобим всичко навреме за откриването. Благодарим сърдечно на организаторите както за поканата, така и за изключителното съдействие и внимание по време на целият ни престой.
На вторият ден от панаира беше официално презентиран и най-новият ни проект – Календар на българските исторически възстановки. Това е динамична база данни, която ще осведомява публиката за различните фестивали, събори и други прояви от областта на живата история в България или с официално българско участие. Сайтът все още не е завършен, но вече функционира. С помощта на организатори, участници и заинтересовани посетители се надяваме да го превърнем в нещо полезно и удобно за всички нас. Разгледайте свършената до момента работа на адрес calendar.badamba.info
01.11.2013г.
Интервю за радио България, взето от мен от Албена Безовска, вече може да се прочете в интернет на четири езика: български, руски, френски и английски.
Секцията със сръбските средновековни портрети беше допълнена с нова информация. Надявам се, че скоро списъкът ще бъде напълно завършен.
Обърнаха ми внимание, че не е коректно един портрет да бъде определян като български или сръбски само въз основа на териториалната принадлежност на съответната църква към времето на изписването му. Това несъмнено е валиден аргумент, но често пъти не сме сигурни дори за имената на портретуваните, камо ли за техният произход и самоопределяне. Историята не е точна наука и всякакви подобни списъци винаги ще съдържат елемент на условност. Надявам се, че с времето ще имам повече информация за всички тези хора, която да представя максимално коректно.
23.10.2013
Дизайнът на сайта е допълнен с навигация. Надявам се, че това ще улесни разглеждането му.
На 26.10. на територията на НИАР Плиска ще се проведе есенното издание на събора "Корени български", организиран от Сдружение Авитохол. Този път събитието ще бъде под формата на семинар, в който с беседа ще се включи и авторката на този сайт. Добре дошли са всички любители на историята.
Програма на семинара и допълнителни подробности - тук.
03.10.2013
През изминалият месец проектът "Българският средновековен костюм" заедно със своята авторка и мениджър взеха на живо участие в следните прояви:
- Етнофестивал "Без граници", проведен на 13-15 септември. Имахме удоволствието да се срещнем с музиканти и организатори на музикални фестивали от цял свят и да се убедим, че една средновековна изложба е напълно на място като фон на старинна музика. Благодарим сърдечно на организатора Ясен Казанджиев и се надяваме отново да работим заедно.
- "Нощ на музеите и галериите", Пловдив, 20 септември. Първата ми самостоятелна изложба (и трета поредна със средновековни костюми) премина при повишен интерес и постоянен поток от зрители. За по-голяма нагледност бяха разпечатани изображения и описания на част от източниците ми. Прожектираха се и снимки, на които дрехите са облечени от живи хора и се ползват в реални битови условия (на средновековни лагери, фестивали и др.). Моите колеги Иван Рендаков, Лалиана Груева, Борис Бедросов и Ангел Василев показаха нагледно съответно изработка на средновековни мъниста, плетене на текстилни колани, екипировка и тренировка на средновековни войни. Благодаря за помощта както на тях, така и на изключително любезните и отзивчиви служители на РИМ Пловдив, по специално на Мария, Видин, Светла и Веси.
- Съборът "Доблест и слава", Шумен, 28ми септември. Лошото време не позволи да се изпълни цялата предвидена програма, но все пак годишнината от превземането на Шуменската крепост от Владислав Варненчик и Янош Хуниади беше почетена подобаващо. След възстановката на битката при портите зрителите можеха да разгледат отблизо християнските и османски войни, а преминалите покрай нашия павилион добиха представа и за вида на тогавашните българи.
Снимки от събитието, направени от Мартин Филков, можете да видите тук.
12.09.2013
ПОКАНА
На 20.09.2013, от 19:00ч., проект "Българският средновековен костюм" ще се включи в Пловдивската Нощ на музеите и галериите с изложба на реплики и картини на средновековни костюми. Голяма част от предвидените за излагане неща сте виждали в този сайт. Ще имате възможност да проверите дали и на живо са толкова впечатляващи :-)
За откриването са предвидени демонстрации по изработка на средновековни бижута, плетене на колани и др., а посетителите ще могат да се снимат за спомен със средновековна ризница и щит.
Очакваме ви!
Изложбата се открива в Центъра за съвременна история към РИМ Пловдив, на адрес: ул. Ангел Букорещлиев №14 (на Сахаттепе).
02.09.2013
В статията за Янтренските некрополи е добавена експериментална реконструкция на фризирана тъкан. Останки от това интересно украшение са намерени в различни части на страната.
24.08.2013
В секция Моята работилница са добавени няколко древноримски костюма, изпълнени тази година. Благодаря на Владимир Попов (Last Roman) за консултациите!
22.08.2013
Проучването ми върху българският средновековен костюм беше номинирано за наградата "Пазител на традициите" в категория "Занаяти - Млади". Ако смятате, че работата ми заслужава подобно отличие, можете да гласувате за нея и мен на следния линк: http://pazitelnatradiciite.com/?page_id=756
Редактирана и допълнена е статията за Материалите, от които се изработват средновековните дрехи. Специална благодарност дължа на д-р Иван Чокоев, който ми изпрати ценна помощна литература и под чиито напътствия направих графични реконструкции на три болярски колана. Надявам се да работим съвместно с него и в бъдеще :-)
19.08.2013
В статията за сръбската аристокрация са добавени нови снимки на деспот Йоан Оливер и семейството му. Изказвам сърдечна благодарност на автора, който пожела да остане анонимен :)
За улеснение на чуждестранните посетители съдържанието и резюмето на сайта вече са преведени на английски и руски. Поради постоянните корекции и добавки няма как да преведа целия сайт, затова за основните статии моля ползвайте Google Translator.
In order to make access to this website easier for foreign visitors, the table of contents and the introductory page of the site were translated in English and Russian. As I am constantly correcting my articles and adding new material, I cannot translate the contents of the whole website. Therefore I would ask you to use Google Translator for the main articles.
Для удобства иностранных гостей содержание и резюме сайта переведены на английский и русский языки. К сожалению из-за постоянных обновлений и поправок, я не могу перевести всю информацию на сайте, поэтому, пожалуйста, для перевода основных статей, пользутесь Google Translator.
20.06.2013
В сайта са внесени следните промени:
- Добавена е статия Царската двойка от Боянската църква - принципно официалният царски костюм продължава да е извън кръга на интересите ми, но преди два месеца се наложи да се занимая с него. Реших, че не пречи да споделя част от направенато.
- В секция Работилница вече има раздел Костюми по мой проект. Ако някой от посетителите се вдъхнови от сайта ми достатъчно, че да си ушие дреха според информацията в него, моля въпросната личност да ми изпрати снимка, която да прибавя към останалите. Няма да ви струва нищо, затова пък заедно ще покажем колко разнообразен може да бъде средновековният костюм. И разбира се, името на майстора ще бъде изрично посочено.
-В статията за материалите са добавени графични реконструкции на два десена за плат и още няколко разновидности на копчета. За последните благодаря на Игор Лазаренко, който ми разреши да снимам част от средновековната експозиция на Варненския археологически музей.
-В статията за Станичене е добавена експериментална реконструкция на болярски кафтан, шита по моите схеми по поръчка на Ангел Василев. Радвам се, че има кой да обогати нагледната информация за мъжките дрехи.
06.06.2013
Източник на снимката: president.bg
Съборът "Дни на предците", премина изключително успешно, а проект "Българският средновековен костюм" направи своя самостоятелен дебют на живо. За това отговорно начинание прибегнах до услугите на двама верни помощници - инженер Александър Минчев и фотографката Елина Тодорова.
За първи път изпробвах новият си преносим павилион, проектиран от Александър и с визия на походна търговска сергия, взаимствана от средновековна миниатюра. В него подредих пътуваща изложба, включваща някои от костюмите ми, представителни женски украси за глава, илюстрации и бижута. За по-недоверчивите зрители имаше доказателствени материали - снимки на стенописи и находки, а за по-войнолюбивите - рисувани от мен щитове и реконструкция на балкански доспехи. Всеки от посетителите можеше да разгледа, задава въпроси, и при определени мерки за безопасност дори да пробва експонатите. Беседите ми преминаха при повишен интерес от страна на всякакви възрастови групи и прослойки. Някои от малките гости бяха толкова заинтригувани, че учителите им с усилие ги откъснаха от павилиона!
Изводът е, че този формат на презентация е нагледен, интересен и прост за изпълнение, и в бъдеще да го предлагам на организаторите на всякакви събития с историческа насоченост.
Благодарение на услужливостта на конна база "Борисови" с Александър успяхме да осъществим и малко експериментална археология - езда в пълен женски болярски костюм (дълга пола и шапка с шлейф) и в мъжка средновековна туника (с дълга по коляното пола). Практиката показа, че и двата вида дрехи са напълно пригодни за конни преходи.
Аз и помощниците ми благодарим на сдружение "Авитохол" за поканата и съдействието по време на цялото събитие и им пожелаваме още много успешни издания на събора.
Следващото ни участие ще бъде в Асеновград, като част от средновековен панаир с дати 7-9ти юни.
Очакваме ви там!
09.05.2013г.
BADAMBA.INFO ИЗЛИЗА ОТ ИНТЕРНЕТ
Това лято проучването "Българският средновековен костюм" и неговата авторка се подготвят за различни прояви на живо, в които нагледно да представят пред публика всичко описано и нарисувано в този сайт. Досега отделни елементи от работата ми бяха показвани на средновековни панаири и експериментални лагери, но едва в последната година събрах материал за по-цялостна презентация.
Първата такава ще бъде на първи юни като част от събора "Дни на предците", организиран от сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции Авитохол. Подробности около участието ми, както и за бъдещата ми програма ще бъдат пуснати допълнително. Ако читателите имат идеи и предложения в тази връзка, могат да ми пишат на odjakova@yahoo.com
Вижте българското средновековие на живо!
20.04.2013г.
В статията за некропола при църквата "Св. Четиридесет мъченици" е добавена нова реконструкция. Изказвам благодарност на майсторката на плъсти Руменка Михайлова, която ми помогна с носещата част на конструкцията.
06.03.2013г.
Добавена е статия за Янтренските некрополи.
21.01.2013г.
Новини от месец декември:
В електронната медия spisanie.to излезе статията "Вдъхваща живот на Средновековието ". Мая Джамбазова сметна работата ми върху средновековния костюм за достатъчно интересна, за да й посвети специална публикация :-)
Започнах запълване на фейсбук-профила на сайта си. Лица, вещи в рекламата, твърдят че това ще му осигури по-голяма популярност и по-добра обратна връзка с аудиторията. За съжаление нямам никакъв опит в работата със социални мрежи и все още проучвам функционалностите на платформата.
С изненада открих снимка от сайта си в електронен учебник за деца със специални образователни потребности. Радвам се, че авторите са я харесали, но бих оценила ако се бяха свързали по някакъв начин с мен.
28.11.2012г.
На 3-ти декември във Велико Търново ще бъде представен сборникът "Стандарти на всекидневието през Средновековието и Новото време", с материали от две научни кръгли маси, организирани от СУ "Св. Климент Охридски" съвместно с ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" и проведени през 2009 - 2010г. Включени са статии на студенти, докторанти и преподаватели по история. Един от материалите с тема "Облеклото – част от всекидневието на средновековния българин. Одежди за сватби и погребения през XII–XIV век" и автор Мая Джамбазова е онагледен с мои илюстрации. Повече информация за изданието тук.
18.10.2012г.
Сайтът е преструктуриран. Онези, които се интересуват какво и как става тук, могат да се запознаят с методите ми в Увода, а резултатите от досегашната ми работа са обобщени в специално Резюме.
Добавена е също дълго бавената статия за Материалите, които се влагат в българските средновековни дрехи.
Предстои редактиране на материала за Земенския манастир и добавяне на статия за Янтренските некрополи, както и още промени в дизайна.
11.10.2012г.
Благодарение на любезния собственик на Конна база "Борисови" в с. Любен Каравелово имах възможност да изпробвам бойното си снаряжение върху кон. Няколкочасовите експерименти на два различни коня показаха, че ламеларната (пластинчата) броня, ползвана по време на Първото и Второто българско царство, не пречи по никакъв начин на ездата, дори когато става дума за неопитен ездач като мен. Майстор на доспеха е Иван Рендаков.
Снимки от тестовете могат да се видят на този адрес.
Препоръчвам горещо това място и това преживяване, със или без доспехи!
11.09.2012г.
В интервю за вестник "Всичко за семейството" шефът на сдружение "Чигот" Ясен Ненков е споменал с добро и настоящото проучване. Материалът е публикуван на 23 август. В действителност Красимир Йовчев не е магистър по изобразително изкуство, а юрист, но се надявам да не приеме грешката лично :-) Статията може да се види тук , а снимки от проведената през 2010та година изложба "Исторически средновековни костюми", на която бях инициатор и куратор - тук.
Добавена е статия Некрополът при крепостта Калиакра XIII-XIVв. В секция "Моята работилница" е добавен линк към сайта на Милен Петров, известен в интернет като Блъгар - оръжеен майстор, изключителен специалист по Първо българско царство и от време на време мой консултант :)
05.08.2012г.
Редактирани са следните статии:
Скит "Света Марина" край Карлуково - добавена е схема и описание на костюма на ктиторката. Предстои добавяне и на илюстрация.
Бельото на средновековните Балкани - запознах се с интересна статия за видовете гащи в женската народна носия, която наложи известни допълнения в моя текст. Картината на средновековното бельо става все по-екзотична :)
Добавена е и схема, представяща нагледно вариантите и градациите на долните слоеве облекло, тъй като ми обърнаха внимание, че материалът е поднесен объркано и трудносмилаемо. Надявам се вече да е по-прегледно.
Преславски некропол - добавени са две нови илюстрации на мъжките костюми и снимки на експериментално женско забраждане.
Все още предстоят разработките:
Некрополът на крепостта Калиакра;
Материалите, от които са шити средновековните дрехи - тъкани, материи, копчета, украси;
29.05.2012г.
С помощта на Йордан Николов (Сондоке), неговите приятели от клуб "Златно буренце" и предоставената от тях ценна литература, списъкът на сръбските средновековни портрети е значително обогатен - надявам се дори завършен. За повечето болярски семейства вече добих някаква визуална представа. За съжаление все още не разполагам с качествени фотографии на голяма част от стенописите, което затруднява по-задълбоченият анализ. И, разбира се, все още е възможно да има пропуски и неточности. Приемам всякакви корекции, уточнения и особено снимки :-)
23.03.2012г.
Боянска църква (1259г. и XIVв.) Църквата в с. Долна Каменица (1323-1330г.)
- във връзка с критика, отправена от потребителя сър Галахад във форуми БГ наука, се заинтересувах по-подробно от средновековните балкански титли, рангове и инсигнии. Съгласна съм, че задълбоченият анализ изисква правилна терминология, и че официалното облекло на висшата ни аристокрация през Второто царство в голяма степен е заемка от византийското такова. Не съм убедена обаче дали и византийските наименования са навлезли в българска употреба редом с тъканите и ширитите.
Предстоящи разработки:
Некрополът на крепостта Калиакра;
Изображения и анализ на сръбските болярски облекла;
Материалите, от които са шити средновековните дрехи - тъкани, материи, копчета, украси;
както и още илюстрации :-)